Zestaw herbat świątecznych
Zimowy zestaw herbat
Święta Bożego Narodzenia są czasem pełnym ciepła i magicznych chwil. To czas rodzinnych spotkań przy blasku świec i zapachu choinki. W tym wyjątkowym okresie na stołach goszczą tradycyjne potrawy. Nie może przy tym zabraknąć również wyjątkowych napojów, które podkreślają atmosferę. Jednym z nich są herbaty świąteczne, które swoim bogactwem aromatów przenoszą nas w zimowy klimat. Sklep z herbatami oferuje często tak duży wybór, że ciężko zdecydować się na jeden rodzaj. Rozwiązaniem takich dylematów jest zestaw herbat, gdzie znajdziemy zróżnicowane smaki.
Herbata to napój, który od wieków towarzyszy ludziom w różnych kulturach. W świątecznym czasie filiżanka gorącej herbaty jest jak ukojenie dla ciała i duszy. To idealny sposób na rozgrzanie się po powrocie z mroźnego spaceru. Jednocześnie to świetna okazja do spędzenia czasu z bliskimi w domowym zaciszu. Herbata zimowa może nam towarzyszyć przez cały okres jesienno-zimowy.
Rodzaje herbat świątecznych
Producenci prześcigają się w propozycjach zimowych herbat. Można z nich skorzystać, ale także przygotować ulubioną mieszankę samodzielnie. Najczęściej wystarczy herbata czarna i kilka dodatków aromatyzujących. Z czego można wybierać?
- Herbata czarna z przyprawami – to jedna z najbardziej klasycznych propozycji zimowych. Czarna herbata z dodatkiem cynamonu, goździków i skórki pomarańczowej wniesie do domu mnóstwo zapachu. Będzie idealna dla tych, którzy cenią sobie intensywny smak. Dodając do niej odrobinę mleka, powstanie natomiast masala chai.
- Zielona herbata z jabłkiem i cynamonem – będzie to lżejsza wersja świątecznej herbaty. Delikatna herbata zielona łączy się z słodyczą jabłka i korzennym cynamonem.
- Rooibos z wanilią i migdałami – rooibos, to alternatywa dla tradycyjnych herbat z teiną. Dodatek wanilii i migdałów sprawi, że będzie to idealna kompozycja na wieczorne relaksowanie się przy kominku.
- Biała herbata z Żurawiną i różą - subtelna mieszanka, w której delikatność białej herbaty spotyka się z kwaskowatością żurawiny i delikatnym aromatem róż.
- Herbata ziołowa z miodem i cytryną – stanowi kojący napój na zimowe wieczory. Ziołowe nuty w połączeniu z miodem i cytryną rozgrzewają. Takie połączenie wzmacnia również odporność.
Jak podawać herbaty świąteczne?
Herbata zimowa najlepiej smakuje w towarzystwie świątecznych przysmaków jak pierniki czy makowce. Herbaty świąteczne można podawać w tradycyjnych filiżankach, które dodatkowo ozdobią świąteczny stół. Jeśli natomiast do stołu zasiada więcej osób, można przygotować całe dzbanki herbat ustawione na podgrzewaczach. Trzeba jedynie pamiętać, aby zachować czas parzenia odpowiedni dla każdego typu herbaty.
Herbata zimowa - grzaniec herbaciany
Herbata zimowa
Kiedy temperatura za oknem zaczyna spadać, nie ma nic przyjemnego jak wieczór w wygodnym fotelu ze szklanką gorącej herbaty. Jeśli dodamy do niej kilka korzennych dodatków - taka herbata zimowa z powodzeniem zastąpi tradycyjnego grzańca i postawi na nogi nawet najbardziej zziębnięte ciało.
Herbaciany grzniec
Jak wykonać takiego bezalkoholowego grzańca? Tak jak w przypadku każdej herbaty podstawą jest... dobra herbata. Najlepsza będzie mieszanka o delikatnym, dość neutralnym smaku np. english breakfast czy darjeeling, choć niektórzy przyrządzają ja również na bazie herbat owocowych. Może to być również dobra herbata czerwona lub biała, jeśli gustujemy w takich odmianach. Do herbaty przez zaparzeniem trzeba dodać przyprawy o rozgrzewających właściwościach, wśród którym prym wiedzie imbir. Herbata z imbirem często bywa pijana przez śpiewaków, ponieważ świetnie rozgrzewa gardło, skutecznie też zapobiega przeziębieniom. Poza imbirem warto dodać goździki, które nadają świetny aromat i mają właściwości bakteriobójcze oraz niewielką ilość kardamonu. To takie podstawowe trio rozgrzewających przypraw, pozostałe dodatki zależą od indywidualnych upodobań. Można dorzucić cynamon albo świeżą wanilię, anyż lub odrobinę pieprzu. Można też dowolne suszone owoce lub rodzynki. Tak sporządzoną mieszankę należy parzyć kilka minut pod przykryciem (najlepiej w dzbanku), aż wszystkie przyprawy opadną na dno.
Słodzenie herbaty zimowej
Ostudzoną do 70 stopni herbatę należy obficie osłodzić miodem (w wyższej temperaturze traci wiele swoich prozdrowotnych właściwości). Żeby była jeszcze bardziej rozgrzewająca, można dodać sok malinowy lub domową konfiturę z tych owoców. Tak przyrządzona jedna z herbat świata - herbata zimowa rozgrzewa w ciągu chwili. Jest też bardzo pomocna w czasie walki z sezonowymi infekcjami, ponieważ łagodzi ból gardła i delikatnie odtyka zatoki, a dzięki temu, że nie zawiera alkoholu, nie wchodzi w interakcje z lekami.