Herbata oolong trudna w jednoznacznej klasyfikacji
Nie trzeba być nawet miłośnikiem herbaty aby wiedzieć, że napój ten występuje w różnych rodzajach. Powszechnie znane są m.in. herbaty czarne, zielone, owocowe czy białe. Istnieją jednak takie gatunki, które trudno jednoznacznie sklasyfikować ze względu na ich wyjątkowość. Do tego grona może być zaliczona herbata oolong. Jeśli kogoś interesują herbaty świata, zdecydowanie powinien poznać ten niezwykły produkt.
Każdy dobry sklep z herbatami powinien mieć w swojej ofercie kilka rodzajów herbaty oolong. Jednym z najsłynniejszych i cieszących się największym prestiżem gatunków jest Da Hong Pao. Powszechnie uważa się ją za jeden z największych skarbów całej chińskiej sztuki wytwarzania i parzenia herbaty. Herbata pochodząca od najbardziej znanych producentów może sporo kosztować, ale jej jakość i smak rekompensuje wszystkie koszty.
Pochodzenie herbaty oolong
Podobnie jak wiele innych słynnych herbat, oolong pochodzi z Chin. Jej początki datuje się na XVII wiek. Powstała dzięki pomysłowości lokalnych specjalistów od herbaty, którzy postanowili eksperymentować z procesem utleniania liści herbacianych. Uzyskano w ten sposób napój o bardzo charakterystycznym, herbacianym i lekko owocowym smaku. Nowy gatunek szybko zdobył popularność wśród smakoszy ceniących sobie najlepsze herbaty.
Z czasem powstało kilka różnych gatunków herbaty oolong. Różnią się one nie tylko sposobem produkcji, ale również regionami w których są uprawiane. Odmienne warunki klimatyczne nadają herbacie różne walory smakowe.
Rodzaje oolognów
Sama klasyfikacja herbaty oolong sprawia nieco problemów. W wielu sklepach jest ona sprzedawana jako zielona herbata, choć według standardowych kryteriów klasyfikacji, nie zalicza się ona do tego grona. Z racji jej wyjątkowości, zazwyczaj postuluje się nazywanie herbaty oolong osobnym gatunkiem, na równi z herbatą zieloną czy czarną. Często używa się określenia herbata turkusowa lub niebieska. Warto pamiętać, że pod nazwą "oolong" kryje się szereg różnych gatunków herbat, znacznie różniących się chociażby walorami smakowymi. Można zatem założyć, że jest to samodzielna kategoria, posiadająca własne, unikalne cechy.
Podstawą klasyfikacji herbat na zielone i czarne jest stopień oksydacji liści herbacianych. W przypadku herbaty czarnej, liście są silnie utlenione - odpowiada to m.in. za mocny smak takich herbat. Herbata zielona powstaje z kolei z liści poddanych niewielkiej oksydacji, podobnie jak biała herbata, przyrządzana z młodych liści.
W przypadku herbaty oolong sprawa jest bardziej złożona, bowiem w poszczególnych jej odmianach poziom oksydacji może wahać się od 5% do 85%. Z tego powodu, przy przyjęciu powyższych kryteriów, może ona być zaliczana zarówno do herbaty zielonej, czarnej oraz białej.