rooibos

Rooibos - herbata ze świata

Herbata Rooibos to jedna z odmian tego napoju. Pochodzi z liści rośliny o tej samej nazwie, rosnącej w górach Cederberg w RPA. Rooibos oznacza w języku afrikaans "czerwony krzew" (rooi = czerwony, bos = krzew), czyli czerwonokrzew (inaczej aspalat prosty). Dobra herbata o intensywnym, charakterystycznym posmaku, jest wytwarzana z suszonych liści krzewu.

Herbaty świata

Smak herbaty Rooibos jest nietypowy w porównaniu z innymi gatunkami, jakimi cechują się herbaty świata. Pozbawiony jest między innymi goryczki typowej dla herbat zielonej czy czarnej. Spowodowane jest to niższą liczbą garbników, które są odpowiedzialne za ten posmak. Jest za to bogata w przeciwutleniacze oraz pozbawiona kofeiny i teiny. Dzięki czemu herbata Rooibos może być polecana do picia praktycznie bez ograniczeń, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Dodatkowo ten gatunek herbaty posiada właściwości antyseptyczne. Okłady z naparu można stosować do przemywania drobnych ran i zadrapań. Ponadto herbata Rooibos ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia procesy starzenia skóry, a także hamuje produkcję komórek nowotworowych. Zawartość kwasów fenolowych korzystnie wpływa na przewód pokarmowy. Jest to więc często wybierany rodzaj naparu dla osób z problemami trawiennymi lub stosującymi diety odchudzające.

Smak herbaty rooibos

Rooibos ma lekko miodowy aromat. Często zestawy herbat zawierają ten właśnie gatunek, jako jeden z bardziej popularnych. Obok herbat czarnych czy zielonych jest to bowiem bardzo często wybierany gatunek. Dobry sklep z herbatami posiada kilka wersji smakowych tego rodzaj. Niezwykle rzadko herbata Rooibos występuje saute, czyli bez dodatków. Najczęściej można spotkać zestaw herbat z aromatycznymi cząstkami np. owoców cytrusowych lub tropikalnych, kwiatów (np. nagietka czy rumianku). Również istnieje możliwość skomponowania własnego rodzaju dodając do Rooibos ulubione składniki.