herbata oolong

Herbata oolong

Herbata oolong nazywana jest także herbatą niebieską. Jej nazwa na to nie wskazuje, a jednak jest to odmiana herbaty czerwonej. Warto ją pić regularnie, gdyż ma ona wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi obniża ciśnienie, reguluje metabolizm i chroni przed niewydolnością nerek. Jest ona świetną propozycją jako herbata dla restauracji jako herbata premium, choćby ze względu na smak i aromat.

Kraj pochodzenia herbaty oolong

Tę odmianę herbaty produkują głównie Chiny i Tajwan. Zbiór liści odbywa się w określonych porach roku. Ciekawostką jest sposób zbierania i suszenia. Otóż liście pozostawia się na słońcu do czasu, aż częściowo zwiędną. Następnie zbierane są do koszy. Potem potrząsa się nimi tak, żeby obstrzępiły się brzegi liści. Robi się tak w celu ułatwienia późniejszego procesu fermentacji.

Jak należy parzyć taką herbatę, aby wydobyć z niej jak najwięcej właściwości zdrowotnych i smakowych?

Liście herbaty oolong nie są łamane, a suszone w całości i zrolowane. Nie powinno się ich kruszyć przed parzeniem. Umieśćmy je w naczyniu na tyle dużym, by liście miały szansę rozwinąć się podczas parzenia. Wtedy wydobędziemy z nich cały aromat. Jedną porcję liści możemy parzyć nawet do czterech razy. Nie wyrzucajmy więc ich zaraz po pierwszym parzeniu. Najlepsza temperatura dla parzenia to 90 stopni Celsjusza. Herbata ta, jak wiele innych gatunków nie lubi wrzątku. Podczas kolejnych parzeń zaleca się pozostawić liście nieco dłużej.

Co ciekawe, najlepsza herbata przed snem, to właśnie herbata oolong. Jest tak dlatego, ponieważ zawiera ona znikome ilości kofeiny.

Gdzie kupić herbatę oolong?

Sklep z herbatami na naszym osiedlu powinien posiadać taki rodzaj. Jeśli jednak tak nie jest, na pewno bez problemu znajdziemy oolong w internetowych sklepach proponujących różne, wyszukane smaki herbaty.