dobra herbata

Dobra herbata

Dobra herbata pod względem technicznym nigdy nie traci przydatności do spożycia. Prawidłowo przechowywana zachowa swój smak na długo, a odpowiednio zaparzona nie będzie zagrażać zdrowiu. Przyjmuje się, że dobra herbata jest świeża i zachowuje swój smak do dwóch lat po otwarciu.

Niemalże każdy rodzaj herbaty ulega utlenieniu. Aby herbata dłużej pozostała świeża i mogła cieszyć nas swoim aromatem należy przestrzegać pewnych norm przechowywania, dostosowanych do rodzaju suszu.

Herbata zielona i czarna

Zielona herbata powinna być przechowywana w lodówce. W tym przypadku należy kierować się stwierdzeniem im świeższa tym lepsza. Właściwie zapakowana powinna służyć nam około roku, a niektóre mieszanki nawet do 18 miesięcy od otwarcia.

Do dłuższego leżakowania idealnie nadaje się herbata czarna. Przechowując ją należy pamiętać o szczelnym zamknięciu opakowania. Taka herbata zachowa swój aromat nawet do 3 lat.

Herbata biała i herbata czerwona

Biała herbata za względu na małe utlenienie ma stosunkowo krótki czas przydatności do spożycia (tj. utraty aromatu).

Herbata czerwona jest ceniona za swój wiek. Im starsza tym smaczniejsza. Niekiedy potrzeba od kilku do kilkunastu lat, aby nabrała odpowiedniego smaku.

Zestaw herbat

Kupując, bądź dostając zestaw herbat w pudełku należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Zadbać o odpowiednie przechowanie każdej z nich. Im mniejsze są liście herbaty tym szybciej straci ona swój smak, gdyż powierzchnia, która wchodzi w reakcje z otoczeniem jest większa. Jeżeli do herbaty dostanie się wilgoć należy ją niezwłocznie wyrzucić. W mokrej herbacie zaczynają się procesy tworzenia pleśni wyjątkowo szkodliwej dla naszego zdrowia. Najlepszą metodą ochrony herbaty przed wilgocią jest przechowywanie jej w hermetycznym zamknięciu, które można dostać na stronach internetowych jakie można opisać sklep z herbatami online.