herbata czerwona

Herbata czerwona - przeciwwskazania i skutki uboczne

Herbata czerwona jest znana ze swoich dobroczynnych właściwości na organizm oraz samopoczucie. W jakich warunkach może być szkodliwa?

Herbata i odchudzanie

Herbata czerwona to tradycyjne remedium odchudzające, ma też właściwości przeciwutleniające oraz zapobiega starzeniu się skóry. Picie paru filiżanek dziennie jest również zalecane ludziom z wysokim cholesterolem gdyż dzięki zawartości małych ilości naturalnych statyn i kumaryn, pozytywnie wpływa na wyniki morfologii krwi. Dzięki zawartości kofeiny działa też moczopędnie i ułatwia koncentrację.

Herbata czarna, a czerwona

Zarówno czerwona jak i herbata czarna zawierają w swym składzie pewne ilości garbników. W niewielkich ilościach dla zdrowego człowieka jest to dobra cecha. Garbniki pomagają w niestrawnościach, powodując zwiększone wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. W większym stężeniu jednak, garbniki wiążą się z witaminami oraz minerałami w naszym przewodzie pokarmowym, uniemożliwiając ich wchłanianie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób chorującym na osteoporozę, ponieważ jednym ze składników wiążącym się z garbnikami jest wapń.

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć czerwoną herbatę do maksymalnie 2 filiżanek dziennie. To samo ograniczenie tyczy się ludzi spożywających coś takiego jak najlepsza herbata z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym, ze względu na wpływ kofeiny na pracę serca. Istnieją badania które stwierdzają korelację pomiędzy spożyciem bogatych w garbniki naparów a zaostrzeniem objawów syndromu jelita drażliwego, więc dla pewności warto odstawić czerwoną herbatę jeżeli na ten syndrom chorujemy.

Przeciwwskazania i rozwiązanie

Dobrym rozwiązaniem jest picie naparu z rooibos. Jest to afrykański krzew niespokrewniony z krzewem herbacianym, ale produkujący liście z których napar bardzo przypomina napar z herbaty. Zawiera za to dużo mniej garbników mających w dużych ilościach swoiste skutki uboczne. Nie ma również żadnej kofeiny, co czyni go bezpiecznym surowcem naparowym dla dzieci, starców oraz chorych na nadciśnienie. Popularna herbata rooibos, którą możemy znaleźć w sklepach to nic innego jak susz z liści rooibosa który oprócz dobroczynnego profilu działania herbaty jest pozbawiony jej możliwych działań ubocznych.