earl grey

Legendy związane z earl grey

Herbata earl grey posiada niezwykłą historię pochodzenia, niepodobną do innych znanych herbat świata. Charles Grey był drugim hrabią i premierem Wielkiej Brytanii w latach 1830 - 1834. Legenda opowiada o tym, że Charles Grey, otrzymał niepospolitą czarną herbatę wzbogaconą olejkami bergamotki w prezencie. Jeden z bliskich współpracowników hrabiego uratował tonącego syna mandaryna chińskiego, który w podzięce podarował hrabiemu herbatę niespotykaną w jego stronach. Niestety takie historie często uważane są za legendy, które nie mają podłoża historycznego. Inna opowieść mówi o tym, że Chiny były krajem znanym przede wszystkim z produkcji zielonej herbaty, aniżeli mało znanej czarnej herbaty. Najlepsze herbaty czarne nie mogły się zatem równać z herbatami zielonymi w tych czasach. Trudno jest więc uwierzyć w fakt, że herbata czarna mogłaby być podarunkiem dla tak znamienitego jegomościa, jak hrabia Earl Grey. Ciekawostką jest również to, że hrabia nigdy nie postawił swojej stopy na chińskiej ziemi. Podobna legenda do poprzedniej, opowiada o tym, że zestawy herbat czarnych zostały podarowane, w ramach podziękowania za ocalenie syna hinduskiego radży, przez jednego ze służących hrabiego Greya.

Herbaciarnia The Jacksons of Picadilly

Najbardziej prawdopodobną historią, mówiącą o genezie powstania herbaty świata earl grey, jest ta opowiadającą o londyńskiej herbaciarni - The Jacksons of Picadilly, której hrabia Grey przekazał przepis na wyjątkową herbatę. Londyńscy sprzedawcy sprawili, że herbata stała się popularna w całej Europie i pozostała jednym z symboli Wielkiej Brytanii. Herbata earl grey jest jedną z najbardziej popularnych herbat na całym świecie. Dzięki olejkowi z bergamotki, herbata posiada intensywny i niezwykle relaksujący aromat. Herbata ta korzystnie wpływa na układ trawienny, a olejek z bergamotki pozytywnie wpływa na samopoczucie, działając uspokajająco i wyciszająco. Powstało wiele odmian earl grey o różnych bazach smakowych, np. Pu Erh Earl Grey, Earl Grey Whittard no. 33, czy Earl Grey Rainbow.

herbata czerwona

Herbata czerwona - przeciwwskazania i skutki uboczne

Herbata czerwona jest znana ze swoich dobroczynnych właściwości na organizm oraz samopoczucie. W jakich warunkach może być szkodliwa?

Herbata i odchudzanie

Herbata czerwona to tradycyjne remedium odchudzające, ma też właściwości przeciwutleniające oraz zapobiega starzeniu się skóry. Picie paru filiżanek dziennie jest również zalecane ludziom z wysokim cholesterolem gdyż dzięki zawartości małych ilości naturalnych statyn i kumaryn, pozytywnie wpływa na wyniki morfologii krwi. Dzięki zawartości kofeiny działa też moczopędnie i ułatwia koncentrację.

Herbata czarna, a czerwona

Zarówno czerwona jak i herbata czarna zawierają w swym składzie pewne ilości garbników. W niewielkich ilościach dla zdrowego człowieka jest to dobra cecha. Garbniki pomagają w niestrawnościach, powodując zwiększone wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. W większym stężeniu jednak, garbniki wiążą się z witaminami oraz minerałami w naszym przewodzie pokarmowym, uniemożliwiając ich wchłanianie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób chorującym na osteoporozę, ponieważ jednym ze składników wiążącym się z garbnikami jest wapń.

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć czerwoną herbatę do maksymalnie 2 filiżanek dziennie. To samo ograniczenie tyczy się ludzi spożywających coś takiego jak najlepsza herbata z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym, ze względu na wpływ kofeiny na pracę serca. Istnieją badania które stwierdzają korelację pomiędzy spożyciem bogatych w garbniki naparów a zaostrzeniem objawów syndromu jelita drażliwego, więc dla pewności warto odstawić czerwoną herbatę jeżeli na ten syndrom chorujemy.

Przeciwwskazania i rozwiązanie

Dobrym rozwiązaniem jest picie naparu z rooibos. Jest to afrykański krzew niespokrewniony z krzewem herbacianym, ale produkujący liście z których napar bardzo przypomina napar z herbaty. Zawiera za to dużo mniej garbników mających w dużych ilościach swoiste skutki uboczne. Nie ma również żadnej kofeiny, co czyni go bezpiecznym surowcem naparowym dla dzieci, starców oraz chorych na nadciśnienie. Popularna herbata rooibos, którą możemy znaleźć w sklepach to nic innego jak susz z liści rooibosa który oprócz dobroczynnego profilu działania herbaty jest pozbawiony jej możliwych działań ubocznych.

herbata oolong

Herbata oolong

Herbata oolong nazywana jest także herbatą niebieską. Jej nazwa na to nie wskazuje, a jednak jest to odmiana herbaty czerwonej. Warto ją pić regularnie, gdyż ma ona wiele właściwości prozdrowotnych. Między innymi obniża ciśnienie, reguluje metabolizm i chroni przed niewydolnością nerek. Jest ona świetną propozycją jako herbata dla restauracji jako herbata premium, choćby ze względu na smak i aromat.

Kraj pochodzenia herbaty oolong

Tę odmianę herbaty produkują głównie Chiny i Tajwan. Zbiór liści odbywa się w określonych porach roku. Ciekawostką jest sposób zbierania i suszenia. Otóż liście pozostawia się na słońcu do czasu, aż częściowo zwiędną. Następnie zbierane są do koszy. Potem potrząsa się nimi tak, żeby obstrzępiły się brzegi liści. Robi się tak w celu ułatwienia późniejszego procesu fermentacji.

Jak należy parzyć taką herbatę, aby wydobyć z niej jak najwięcej właściwości zdrowotnych i smakowych?

Liście herbaty oolong nie są łamane, a suszone w całości i zrolowane. Nie powinno się ich kruszyć przed parzeniem. Umieśćmy je w naczyniu na tyle dużym, by liście miały szansę rozwinąć się podczas parzenia. Wtedy wydobędziemy z nich cały aromat. Jedną porcję liści możemy parzyć nawet do czterech razy. Nie wyrzucajmy więc ich zaraz po pierwszym parzeniu. Najlepsza temperatura dla parzenia to 90 stopni Celsjusza. Herbata ta, jak wiele innych gatunków nie lubi wrzątku. Podczas kolejnych parzeń zaleca się pozostawić liście nieco dłużej.

Co ciekawe, najlepsza herbata przed snem, to właśnie herbata oolong. Jest tak dlatego, ponieważ zawiera ona znikome ilości kofeiny.

Gdzie kupić herbatę oolong?

Sklep z herbatami na naszym osiedlu powinien posiadać taki rodzaj. Jeśli jednak tak nie jest, na pewno bez problemu znajdziemy oolong w internetowych sklepach proponujących różne, wyszukane smaki herbaty.

rooibos

Rooibos - herbata ze świata

Herbata Rooibos to jedna z odmian tego napoju. Pochodzi z liści rośliny o tej samej nazwie, rosnącej w górach Cederberg w RPA. Rooibos oznacza w języku afrikaans "czerwony krzew" (rooi = czerwony, bos = krzew), czyli czerwonokrzew (inaczej aspalat prosty). Dobra herbata o intensywnym, charakterystycznym posmaku, jest wytwarzana z suszonych liści krzewu.

Herbaty świata

Smak herbaty Rooibos jest nietypowy w porównaniu z innymi gatunkami, jakimi cechują się herbaty świata. Pozbawiony jest między innymi goryczki typowej dla herbat zielonej czy czarnej. Spowodowane jest to niższą liczbą garbników, które są odpowiedzialne za ten posmak. Jest za to bogata w przeciwutleniacze oraz pozbawiona kofeiny i teiny. Dzięki czemu herbata Rooibos może być polecana do picia praktycznie bez ograniczeń, także dla dzieci i kobiet w ciąży.

Dodatkowo ten gatunek herbaty posiada właściwości antyseptyczne. Okłady z naparu można stosować do przemywania drobnych ran i zadrapań. Ponadto herbata Rooibos ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia procesy starzenia skóry, a także hamuje produkcję komórek nowotworowych. Zawartość kwasów fenolowych korzystnie wpływa na przewód pokarmowy. Jest to więc często wybierany rodzaj naparu dla osób z problemami trawiennymi lub stosującymi diety odchudzające.

Smak herbaty rooibos

Rooibos ma lekko miodowy aromat. Często zestawy herbat zawierają ten właśnie gatunek, jako jeden z bardziej popularnych. Obok herbat czarnych czy zielonych jest to bowiem bardzo często wybierany gatunek. Dobry sklep z herbatami posiada kilka wersji smakowych tego rodzaj. Niezwykle rzadko herbata Rooibos występuje saute, czyli bez dodatków. Najczęściej można spotkać zestaw herbat z aromatycznymi cząstkami np. owoców cytrusowych lub tropikalnych, kwiatów (np. nagietka czy rumianku). Również istnieje możliwość skomponowania własnego rodzaju dodając do Rooibos ulubione składniki.

dobra herbata

Dobra herbata

Dobra herbata pod względem technicznym nigdy nie traci przydatności do spożycia. Prawidłowo przechowywana zachowa swój smak na długo, a odpowiednio zaparzona nie będzie zagrażać zdrowiu. Przyjmuje się, że dobra herbata jest świeża i zachowuje swój smak do dwóch lat po otwarciu.

Niemalże każdy rodzaj herbaty ulega utlenieniu. Aby herbata dłużej pozostała świeża i mogła cieszyć nas swoim aromatem należy przestrzegać pewnych norm przechowywania, dostosowanych do rodzaju suszu.

Herbata zielona i czarna

Zielona herbata powinna być przechowywana w lodówce. W tym przypadku należy kierować się stwierdzeniem im świeższa tym lepsza. Właściwie zapakowana powinna służyć nam około roku, a niektóre mieszanki nawet do 18 miesięcy od otwarcia.

Do dłuższego leżakowania idealnie nadaje się herbata czarna. Przechowując ją należy pamiętać o szczelnym zamknięciu opakowania. Taka herbata zachowa swój aromat nawet do 3 lat.

Herbata biała i herbata czerwona

Biała herbata za względu na małe utlenienie ma stosunkowo krótki czas przydatności do spożycia (tj. utraty aromatu).

Herbata czerwona jest ceniona za swój wiek. Im starsza tym smaczniejsza. Niekiedy potrzeba od kilku do kilkunastu lat, aby nabrała odpowiedniego smaku.

Zestaw herbat

Kupując, bądź dostając zestaw herbat w pudełku należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Zadbać o odpowiednie przechowanie każdej z nich. Im mniejsze są liście herbaty tym szybciej straci ona swój smak, gdyż powierzchnia, która wchodzi w reakcje z otoczeniem jest większa. Jeżeli do herbaty dostanie się wilgoć należy ją niezwłocznie wyrzucić. W mokrej herbacie zaczynają się procesy tworzenia pleśni wyjątkowo szkodliwej dla naszego zdrowia. Najlepszą metodą ochrony herbaty przed wilgocią jest przechowywanie jej w hermetycznym zamknięciu, które można dostać na stronach internetowych jakie można opisać sklep z herbatami online.